Aktualności

Zaplanuj bezpieczną podróż – warsztaty z Jackiem Słowakiem

« wróć

Islandia, Tajlandia i Indie to tylko niektóre miejsca, które chcieliby odwiedzić uczestnicy warsztatów „Zaplanuj bezpieczną podróż” w Społecznej Akademii Nauk. Spotkanie poprowadził znany podróżnik Jacek Słowak, który w trakcie wyprawy dookoła świata zwiedził 35 krajów na sześciu kontynentach. Warsztaty odbyły się w pierwszej połowie lipca w trzech miastach w Polsce – Kielcach, Łodzi i Warszawie.

Podczas spotkań, początkujący globtroterzy dowiedzieli się, jak okazyjnie wyjechać na egzotyczne, pełne przygód wakacje i wrócić z nich bezpiecznie. – Chcieliśmy pokazać, że samodzielne wakacje mogą być równie bezpieczne, jak wyjazd grupowy – zapewnia Jacek Słowak, podróżnik oraz wykładowca Społecznej Akademii Nauk, który chętnie dzielił się z uczestnikami warsztatów swoimi historiami z wypraw do różnych zakątków świata. – Warsztaty miały formę dialogu. Dzieliłem się swoimi doświadczeniami i dyskutowaliśmy, jak zadbać o bezpieczeństwo podróżowania. Uczestnicy radzili się, jak wybrać bezpieczną destynację. Dopytywali też, jak zaplanować czas, budżet, agendę i środki transportu, zgodnie ze swoimi marzeniami i z możliwościami finansowymi.

Jacek Słowak opowiadał również, jak warto zachowywać się w podróży, aby uniknąć prawdopodobnych zagrożeń. Podpowiadał, gdzie szukać wiedzy o kulturze, obyczajach i specyfice miejsca zagranicznego pobytu. Wskazywał też, jak powinny wyglądać przygotowania do wyjazdu oraz mówił o tym, jak przygotować swój plecak przed podróżą oraz jakich przedmiotów nie możemy zapomnieć. Omówił także wady i zalety samodzielnego podróżowania i wyjazdu w grupie przyjaciół lub z rodziną. Uprzedził, na jakie zachowania powinniśmy zwrócić uwagę wyjeżdżając w najdalsze zakątki świata i jak na nie reagować. Uczestnicy naszych warsztatów mówili o swoich konkretnych planach podróży w odległe części Europy i na inne kontynenty – wspomina. – Sporo pytań dotyczyło podróżowania autostopem, zarówno na długie dystanse do dalekich krajów, jak i już na miejscu, gdzie zwyczaje autostopowe bywają bardzo egzotyczne – uśmiecha się Jacek Słowak.

Jacek Słowak to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i jednocześnie wykładowca SAN. Połączenie to spowodowało zorganizowanie ciekawych i merytorycznych spotkań, okraszonych humorystycznymi historiami z podróży prelegenta. Nic więc dziwnego, że u progu sezonu wakacyjnego uczelnia zaoferowała otwarte dla wszystkich warsztaty łączące podróżowanie z tematyką bezpieczeństwa, z których skorzystało ponad 100 osób. Tematyka bezpieczeństwa jest bardzo bliska Społecznej Akademii Nauk, w której bezpieczeństwo wewnętrzne jest jednym z wiodących kierunków studiów. Duże zainteresowanie wydarzeniem powoduje, że SAN planuje już kolejną edycję warsztatów.