Warsztaty dziennikarskie w szkołach średnich

W ubiegłych miesiącach trwały warsztaty dziennikarskie w szkołach średnich z całego woj. łódzkiego, w których udział wzięło ponad 500 uczniów.

Podczas warsztatów dziennikarskich (z dziedziny prasy, radia, telewizji, Nowych Mediów) dowiemy się, jak powstają informacje, jakimi użytkowymi gatunkami posługują się dziennikarze. Zastanowimy się, czy istnieje dziennikarstwo obiektywne, porozmawiamy o funkcjonowaniu mediów w pandemii, o tym, czy zdały egzamin z odpowiedzialności i etyki. Podyskutujemy, czego młodzi ludzie oczekują od mediów.

Warsztaty będą miały charakter interaktywny - każdy z prowadzących jest zawodowym dziennikarzem, dlatego będzie możliwość zajrzenia online do  dziennikarskich newsroomów,  do realizowanych właśnie tematów.

Uczestnicy wcielą się w rolę dziennikarzy, zastanowią się nad źródłami informacji, spróbują dobrać tematy do dziennikarskiej realizacji na dany dzień, w zależności od specyfiki danego medium (lokalne, ogólnopolskie, opiniotwórcze, tabloidowe, branżowe itp.)

Ważnym wątkiem jest multimedialność współczesnych dziennikarzy – od pracowników prasy i radia wymaga się umiejętności nagrywania i montowania filmików, obsługi portali informacyjnych z fotografiami i specyficznym językiem Internetu. A zatem- jak na naszych oczach zmieniają się media, czy te zmiany idą w dobrym kierunku?

Warsztaty odbyły się w:

• 42 LO w Łodzi: