Aktualności

SAN dla Ukrainy

« wróć

Społeczna Akademia Nauk solidarna ze studentami i obywatelami Ukrainy

Rektor i Senat Społecznej Akademii wyrażają swoją głęboką solidarność z narodem ukraińskim, w szczególności ze wszystkimi członkami naszej społeczności akademickiej oraz partnerami, których ojczyzna straciła dziś integralność terytorialną.

W tych trudnych chwilach szczególne wyrazy wsparcia kierujemy do naszych ukraińskich Studentów i Studentek oraz ich rodzin i bliskich. Pamiętajcie, że Społeczna Akademia Nauk jest nie tylko miejscem, w którym zdobywacie wiedzę, lecz także przestrzenią, w której możecie czuć się bezpiecznie. Wspólnie tworzymy społecznością, na którą możecie liczyć. W obliczu dramatycznych wydarzeń nasza Uczelnia jest gotowa udzielić Wam wszelkiej pomocy i wsparcia w ramach naszych możliwości.

W duchu akademickich tradycji wyrażamy również nadzieję na dialog i pokojowe unormowanie sytuacji politycznej.


Ректор і Сенат Суспільної Академії Академії висловлюють свою глибоку солідарність з українським народом, зокрема з усіма членами нашої академічної спільноти та партнерами, чия Батьківщина сьогодні втратила територіальну цілісність.

У ці важкі моменти ми висловлюємо особливу підтримку нашим українським студентам, а також їх сім'ям і близьким. Пам'ятайте, що Суспільна Академія Наук - це не тільки місце, де ви отримуєте знання, але і простір, де ви можете відчувати себе в безпеці. Разом ми створюємо спільноту, на яку Ви можете розраховувати. Наш університет готовий надати вам будь-яку допомогу і підтримку в рамках наших можливостей.

У дусі академічних традицій ми також висловлюємо надію на діалог і мирне врегулювання політичної ситуації.

Sprawdź formy wsparcia

Wsparcie emocjonalne

Drogie Studentki/Drodzy Studenci,

Pragniemy wspierać Was w trudnych chwilach. W aplikacji MS Teams powstał zespół WSPARCIE EMOCJONALNE, na której możecie porozmawiać o swoich obawach i potrzebach. 

Kod do zespołu na MS Teams: ynnorcm

Wsparcie lokalowe
Społeczna Akademia Nauk przygotowuje pomieszczenia swojego akademika w Łodzi na potrzeby z uchodźców z Ukrainy. Pierwsze osoby już do niego dotarły! Czekamy na kolejny potrzebujących.
W sprawach związanych z zakwaterowaniem prosimy o kontakt z Rektoratem:
42 664 66 01
Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy
Informacja o zbiórkach darów oraz przedsięwzięciach pomocowych dla obywateli Ukrainy

W związku z trwającą na Ukrainie wojną wiele organizacji organizuje zbiórki darów oraz akcje pomocowe. Poniżej udostępniamy informacje o działaniach, które zapewniają pomoc.

  • Miasto Łódź

W obliczu trwających wydarzeń związanych z agresją Rosji przeciwko Ukrainie Łódź chce wesprzeć naszych ukraińskich przyjaciół. Wszystkie osoby, które mają możliwość udzielenia jakiegokolwiek wsparcia prosimy o kontakt mailowy ukraina@uml.lodz.pl lub telefoniczny 42 638 49 99 (8.00-18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty 10.00-14.00)

  • Miasto Stołeczne Warszawa

Miejski punkt zbiórki darów dla uchodźców działa w każdej dzielnicy. Najbardziej potrzebna jest żywność z długim terminem ważności dla dzieci i dorosłych oraz produkty higieny osobistej i środki czystości. Lista punktów zbiórek dostępna na stronie: https://um.warszawa.pl/-/zbiorka-trwa-co-i-gdzie-mozna-przynosic

  • Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż ogłasza zbiórkę darów rzeczowych pod hasłem #napomocUkrainie. Do Oddziałów PCK można przekazywać żywność długoterminową, kosmetyki i chemię, środki opatrunkowe, a także nowe koce i śpiwory. Więcej informacji na stronie: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

  • Polska Akcja Humanitarna

PAH za pośrednictwem portalu siepomaga.pl utworzyło zbiórkę pieniędzy dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy. Akcję można wesprzeć dokonując wpłaty na stronie: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

  • Caritas

Darowiznę można także przekazać za pośrednictwem strony Caritas. Pieniądze przeznaczone zostaną na zaspokojenie podstawowych potrzeb na miejscu, w Ukrainie. Więcej informacji na stronie: https://caritas.pl/

  • #PlecakNaUkrainę

Agencja pracy ewl razem z Fundacją Uniters przygotowuje dla Ukraińców wracających do ojczyzny plecaki wypełnione niezbędnym wyposażeniem. We wszystkich biurach EWL w Polsce kompletowany jest potrzebny sprzęt i środki. Zbierany jest m.in. sprzęt polowy: noktowizory, termowizjery, latarki z bateriami lub bateriami słonecznymi, drony czy komplety ubrań. Lista potrzebnych rzeczy aktualizowana jest na stronie https://ewl.com.pl/category/aktualnosci/

Jeżeli potrzebujecie pomocy lub chcielibyście wesprzeć uchodźców zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej witryny akcji polskiego rządu: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/

Aplikacja "Kleks" do nauki języka polskiego

Wiktoria Pasteur razem z ukraińskim zespołem z Kijowa opracowali aplikację do nauki języka polskiego dla osób pochodzących z Ukrainy. Platforma jest całkowicie bezpłatna, a program opracowany został według standardów Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Aplikacja umożliwia naukę podstawowych zwrotów na poziomie A1 i A2. 

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na stronie: https://kleks.com.ua/ 

Grupa nauczania dydaktyki języka polskiego
W związku z pojawianiem się w naszym społeczeństwie coraz większej liczby osób z Ukrainy, stworzyliśmy grupę nauczania dydaktyki języka polskiego. Zapraszamy osoby, które chciałaby nauczać obcokrajowców podstaw języka polskiego i tym samym pomagać w przełamywaniu barier komunikacyjnych. 
 
Udostępnianie materiałów dydaktycznych, konsultacje między członkami czy spotkania z lektorem odbywać się będą za pośrednictwem platformy MS Teams.