Prace Studentów SAN na wystawie Transfiguracje. Naturakultura. Kim jestem, jak jestem w czasach zarazy?

Prezentowane na wystawie etiudy filmowe, podzielone na bloki tematyczne: Bezmiar samotności, Dialog z samym sobąWniknąć w czasBardziej niż koronawirusa boję się mandatu, przygotowali pochodzący z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji studenci kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.

11 marca 2020 z powodu zagrożenia epidemiologicznego polskie uczelnie przeszły w tryb nauczania zdalnego – etiudy powstawały w ramach zdalnie prowadzonych przez dra hab. Józefa Romasza warsztatów operatorskich. Studenci otrzymali temat zadania praktycznego: Czas koronawirusa, czas izolacji. Dysponowali takim sprzętem, jaki posiadali. Korzystali ze smartfonów, aparatów typu DSLR. Każdy student stawał się na czas realizacji swojego filmu scenarzystą, reżyserem, operatorem, montażystą, dźwiękowcem, niekiedy aktorem i kompozytorem. To z pewnością trudne wyzwanie warsztatowe dla początkujących filmowców, ale też niezwykłe wyzwanie artystyczne. Ważne było, aby z wrażliwością rejestrować to, co się dzieje podczas izolacji: w najbliższym otoczeniu, wśród najbliższych nam osób, w nas samych. Możliwość zdalnych konsultacji, w tym na etapie montażu z p. Tomaszem Kolakiem, pozwoliły ukończyć filmy i tak opracowane pokazać publiczności.

Józef Romasz – operator filmowy, dr hab. prof. PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, m.in. Komeda. A soundtrack for a life, Polin. Okruchy pamięciŻywot chruścika, także fabularnych, m.in. Słoneczny zegar, Warto kochać, Miasto prywatne, Tulpan; twórca autorskich filmów dokumentalnych, m.in. Przystanek dla bocianów, Dom Marka, Krymskie źródło.

Daria Sazina - Dziecko vs covid
Stanislav Kaprovych