Aktualności

Odpowiedzieli na zew Afryki

« wróć

Kredki, piłki, klocki, koszulki, zeszyty, pędzelki i farby dla dzieci z Togo i Beninu ruszyły 26 grudnia w podróż z Kielc do Afryki Subsaharyjskiej. Pierwsze wsparcie wiezie ekipa samochodowej wyprawy “Scyzoryki wzdłuż Afryki”, reszta dotrze na miejsce kontenerami. W sumie udało się zebrać kilka ton przyborów szkolnych, zabawek i ubrań, a w akcję zaangażowali się studenci Społecznej Akademii Nauk z całej Polski.

26 grudnia na rogatki Kielc wyjechał mercedes sprinter wiozący czworo podróżników wyprawy “Scyzoryki wzdłuż Afryki”. Przed nimi ponad 40 tysięcy kilometrów przez 30 krajów, a trasa podzielona jest na dwa etapy. Do marca globtroterzy pojadą zachodnią krawędzią Afryki. Startują w Kotonu, największym mieście Beninu i jadą na południe, przez 18 krajów Afryki Zachodniej, aż do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. Drugi etap to wschodnia krawędź Afryki, między Kapsztadem, a Kairem. Będzie trwał od czerwca do października. Wokół wyprawy została zbudowana wielka akcja charytatywna wsparcia dla Fundacji Edukacja dla Rozwoju EDU AFRYKA. Pomaga ona od lat w rozwoju edukacji w krajach Afryki Zachodniej, głównie w dwóch najbiedniejszych krajach regionu - Beninie i Togo. Będzie przekazywała zebrane dary potrzebującym na miejscu, w Afryce Zachodniej.

Wyprawę zorganizował Jacek Słowak, podróżnik, szef Stowarzyszenia Salutem i wykładowca Społecznej Akademii Nauk, pozostałymi partnerami akcji są właśnie Salutem i SAN. - Połączyliśmy pasję podróżniczą z możliwością wsparcia edukacji w jednym z najuboższych terenów świata - mówi Jacek Słowak. - Idea wychodzenia z problemów dzięki lepszej edukacji jest mi szczególnie bliska z powodu moich związków z kieleckim wydziałem Społecznej Akademii Nauk - dodaje podróżnik. Jacek Słowak nie tylko prowadzi zajęcia dla studentów, ale w tym roku ruszył też program współpracy stowarzyszenia Salutem ze Społeczną Akademią Nauk.

Studenci SAN z wydziałów w całym kraju szybko zaangażowali się w akcję, która z regionalnej przekształciła się w ogólnopolską (Społeczna Akademia Nauk to największa uczelnia sieciowa w Polsce). - Cieszę się, że nasza młodzież tak szybko i tak mocno zaangażowała się w pomoc afrykańskim dzieciom - mówi dr Paweł Ramiączek, dziekan świętokrzyskiej SAN. - To pokazuje, że myślą nie tylko o karierze, ale są gotowi także angażować się w działalność społeczną - dodaje.

Jednocześnie trwała też zbiórka w szkołach średnich, a od początku grudnia paczki sukcesywnie spływały do Wydziału Handlu i Bezpieczeństwa w Kielcach. Przed ekspedycją trzeba było wszystkie dary posortować i przygotować do wysyłki. - Mamy na dachu specjalny bagażnik, do którego zapakowaliśmy pierwszą część darów. W tej chwili poszukujemy partnerów, którzy pomogą wyekspediować wielotonowy ładunek przez ocean do miejsca przeznaczenia - mówił przed wyjazdem Jacek Słowak.

Relacje z wyprawy można śledzić na profilu wyprawy na Facebooku SAN Kielce i w relacjach TVP 3.

Zobacz wywiad na temat akcji.