LETNIA SZKOŁA SAN - Cyberbezpieczeństwo – jak funkcjonujemy w świecie wirtualnym, jakie dane zostawiamy i czy wiem jak zacierać ślady?

Chcesz dowiedzieć się, jak zacierać cyfrowe ślady pozostawiane w Internecie?
Poznać bliżej zjawisko fake newsów i medialnej bańki mydlanej?
A przede wszystkim skutecznie ochronić swój wizerunku w przestrzeni on-line?

Zapraszamy wszystkich przyszłych i obecnych studentów kierunku bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz osoby zainteresowane cyberbezpieczeństwem w przestrzeni internetowej na warsztat pt. "Cyberbezpieczeństwo – jak funkcjonować w świecie wirtualnym, jakie dane zostawiamy w sieci i czy wiem, jak zacierać po sobie ślady?”, który odbędzie się on-line 19 lipca 2021 r. o godzinie 17:00 - 20:45 w aplikacji MS Teams.

Tematyka zajęć będzie dotyczyła kwestii związanych ze zjawiskami, z którymi styka się każdy użytkownik Internetu:

• dane osobowe i dobra osobiste, a ślad cyfrowy,
  • Bańka medialna i fake newsy jak wpływają na ocenę rzeczywistości – techniki manipulacji,
  • Media społecznościowe, czyli jak rzeczywistość wirtualna przekłada się na realne doświadczenia,
  • Ochrona własnego wizerunku w przestrzeni on-line: 3 poziomy zabezpieczenia: sprzęt, aplikacje, działania własne.

Warsztaty poruszą tematykę związaną ze śladem cyfrowym, który zostawiają użytkownicy sieci, szczególnie w kontekście ochrony danych osobowych i ochrony dóbr osobistych. Omówimy zjawiska związane z bańką medialną oraz fake newsami, jak również mediami społecznościowymi, które kształtują obraz rzeczywistości niekoniecznie przystający do świata realnego i wpływają na ocenę rzeczywistości, manipulują przekonaniami.  Bezpieczeństwo w przestrzeni on-line zostanie rozpatrzone z perspektywy wizerunku, który udostępniają użytkownicy oraz w kontekście konsekwencji ich działań. Omówione zostaną zagrożenia w sieci: otwarte konta, pozostawione zdezaktualizowane treści, zapomniane hasła do portali społecznościowych, sexting czy wyłudzanie danych. Zajęcia zostaną zamknięte tematyką zabezpieczenia siebie i danych udostępniany w sieci na trzech poziomach – urządzeń, aplikacji i użytkownika. Podsumowaniem wykładów będzie znalezienie odpowiedzi na pytania związane z higieną funkcjonowania w przestrzeni wirtualnej i przeniesieniem zasad bezpieczeństwa ze świata realnego do świata cyber: na ile jest to możliwe i jakie obszary można wykorzystać.

Warsztat poprowadzi wykładowca SAN, Berenika Anders-Mosakowska. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Szkoły Prawa Francuskiego i Europejskiego na UW. Od dziewięciu lat pracuje w New Media, w której współtworzy i realizuje projekt: IGHTO.COM. dotyczący kreowania wizerunku w przestrzeni on-line oraz cyberbezpieczeństwa. Od 2009 r. akredytowana ekspertka funduszy europejskich. Ekspertka strategii i audytu komunikacji cyfrowej oraz ochrony wizerunku w Internecie. Przez wiele lat związana z administracją publiczną, pracowała w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Do dzisiaj związana z trzecim sektorem.