Aktualności

Kto zarabia w czasie pandemii? O wynagrodzeniach w czasie pandemii.

« wróć

Według Głównego Urzędu Statystycznego, produkt krajowy brutto (PKB) będący wskaźnikiem kondycji gospodarczej naszego kraju, zmniejszył się w III kwartale 2020 roku o 1,5%. Jednocześnie w tym samym okresie przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5%. Zatem pomimo pandemii Covid-19 i wywołanego nią spadku aktywności gospodarczej - w 2020 roku wynagrodzenia poszło w górę. Jak to możliwe?

Dla ekonomistów i psychologów nie jest to wcale zaskoczeniem. Badacze od lat wskazują, że gdy gospodarka znajduje się w recesji, wynagrodzenia nominalne, na złość prawom podaży i popytu, nie chcą spadać; zamiast tego uparcie utrzymują się na stałym poziomie lub rosną. Dlaczego tak się dzieje? Czemu przeciętne wynagrodzenia nie spadają w kryzysie i kto zarabia w czasie pandemii, skoro tak wiele osób przez wirusa ledwo wiąże koniec z końcem? Podczas wykładu spróbujemy przyjrzeć się nie tylko danym ekonomicznym, ale przede wszystkim zastanowimy się nad psychologicznymi pułapkami, jakie czyhają na nas, gdy myślimy o wynagrodzeniach w czasach trudnej sytuacji gospodarczej.

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na portalu YouTube: Społeczna Akademia Nauk - YouTube i uczestniczenia w pozostałych wydarzeniach. Proponowane webinaria: Webinaria SAN 2020/2021