Konferencja naukowa "Razem przeciw wykluczeniu. Dzieci i młodzież w (po) pandemicznych realiach społecznych".

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Młodzieży w Łodzi, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi,
Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz Pałac Młodzieży w Łodzi
mają zaszczyt zaprosić do udziału w konferencji
RAZEM PRZECIW WYKLUCZENIU.
DZIECI I MŁODZIEŻ W (PO) PANDEMICZNYCH REALIACH SPOŁECZNYCH
.
Konferencja odbędzie się 25 marca 2021 roku, online, w godz. 10:00 -14:00.

Konferencja nawiązuje do Łódzkiego Forum Przeciwko Mowie Nienawiści, Przemocy i Wykluczeniu pt. NIE HEJTUJ MNIE I NIE WYKLUCZAJ, jakie odbyło się 27 maja 2019 r.

Stanowi ona kolejny etap kampanii profilaktycznej przeciwko przemocy rówieśniczej i różnym formom wykluczenia występującym w środowisku młodzieży (także cyberprzemocy). Kolejne etapy kampanii przewidują zaangażowanie studentów oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych do prowadzenia warsztatów profilaktycznych w środowisku swoich rówieśników.

Cel konferencji

Zadaniem konferencji jest wspólne poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania:

• Jaka jest kondycja psychiczna i sytuacja społeczna młodzieży w okresie pandemii w związku z izolacją społeczną i nauką zdalną?
  • Z jaki wyzwaniami mierzą się obecnie i będą musieli się zmierzyć po powrocie uczniów do nauki w szkole - wychowawcy (dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, specjaliści szkolni)?
  • Jakie skutki niosą różne formy wykluczenia dzieci i młodzieży, zarówno w wymiarze edukacyjnym jak i społeczno-psychologicznym?
  • W jak sposób wzmacniać zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli, i w skuteczny sposób udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
  • Jak zapobiegać zjawiskom wykluczania i przemocy rówieśniczej, także cyberprzemocy?
  • Jakie działania profilaktyczne i interwencje wychowawcze, edukacyjne, prawnokarne skutecznie przeciwdziałają różnym formom wykluczenia i przemocy oraz służą bezpieczeństwu i zdrowiu?

Do udziału w konferencji zapraszamy nauczycieli, specjalistów szkolnych, dyrektorów szkół, przedstawicieli instytucji publicznych niosących pomoc społeczną i psychologiczno-pedagogiczną oraz wszystkie osoby żywo zainteresowane zdrowiem psychicznym oraz bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Na konferencję można zapisać się do 14 marca 2021.

Program Konferencji

10:00 - 10:10

Uroczyste rozpoczęcie konferencji
dr hab. G. Ignatowski, prof. SAN - Dziekan Społecznej Akademii Nauk w Łodzi