Aktualności

Jak założyć konto i uzyskać Kartę Łodzianina?

« wróć
Źródło: www.kartalodzianina.pl

Aby zacząć korzystać z Karty Łodzianina, wystarczy złożyć wniosek. Zrobisz to bez problemu przez Internet lub osobiście w punkcie obsługi.

Jakie warunki musi spełnić osoba ubiegająca się o Kartę Łodzianina?

Przede wszystkim wymagana jest pełnoletność. Właścicielem Karty może być tylko osoba dorosła. Jeśli mieszkasz w Łodzi, niezależnie od tego, czy jest to twoje miejsce urodzenia, czy w naszym mieście jesteś od niedawna, sprawdź, czy spełniasz któreś z poniższych kryteriów.

Aby móc ubiegać się o Kartę Łodzianina wystarczy, że:

 • Rozliczasz w Łodzi podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek dotyczy też emerytów i rencistów);
 • Jesteś studentem łódzkiej uczelni wyższej;
 • Jesteś zarejestrowany(a) jako osoba bezrobotna w Łódzkim Urzędzie Pracy;
 • Jesteś pełnoletnim uczniem liceum, technikum bądź szkoły zawodowej;
 • Jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnościami.
 • Z Karty Łodzianina korzystać mogą również dzieci osób spełniających jeden z powyższych warunków. Dzieci rejestruje rodzic lub opiekun prawny na podstawie swoich dokumentów.
Rejestracja przez Internet

Jest to zdecydowanie najprostsza i najszybsza forma złożenia wniosku. Wszystkie kroki przejdziesz bez wychodzenia z domu i drukowania dokumentów. 

W górnym menu strony znajduje się przycisk „załóż konto”. Tam elektronicznie wypełnisz formularz i dodasz potrzebne załączniki. Strona sama poprowadzi Cię przez kolejne kroki. Bez problemu dodasz do konta dzieci lub inne osoby dorosłe, z którymi mieszkasz. Wgrasz również skany potrzebnych dokumentów. Pamiętaj, żeby załączone pliki były czytelne. Nieczytelne załączniki mogą być przyczyną odrzucenia wniosku. W trakcie składania wniosku należy zapłacić przelewem 1 zł za Pakiet Mieszkańca. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, pieniądze zostaną zwrócone.

Pamiętaj również o tym, żeby złożyć wniosek i opłacić Pakiet Mieszkańca dla wszystkich członków rodziny.

Weryfikacja wniosków składanych elektronicznie może chwilę potrwać. 

Jeśli w ramach akcji promocyjnej otrzymałeś Kartę Łodzianina pocztą, należy dodać ją do konta. Zrobisz to samodzielnie  w panelu mieszkańca dostępnym po zalogowaniu na www.kartalodzianina.pl. Możesz również wziąć Kartę ze sobą do jednego z punktów obsługi i poprosić obsługę o dodanie Karty do konta. 

Dokumenty, które przesyłasz, potrzebne są jedynie do weryfikacji uprawnień i nie są przechowywane.

Rejestracja w punkcie obsługi

Wniosek o Pakiet Mieszkańca możesz złożyć w formie papierowej w jednym z punktów obsługi:

 • Centrum Obsługi Karty Łodzianina, przy ul. Piotrkowskiej 87 (obok pomnika Misia Uszatka)
 • Informacja Turystyczna, przy ul. Piotrkowskiej 28
 • Centrum Handlowe Manufaktura (punkt informacji na parterze przy głównym wejściu)

Na miejscu dostaniesz papierową wersję wniosku do wypełnienia. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą dokumenty niezbędne do weryfikacji. Listę potrzebnych zaświadczeń znajdziesz poniżej. Jeśli otrzymałeś Kartę Łodzianina pocztą, zabierz ją ze sobą – obsługa doda ją do Twojego konta.

Jeśli zamierzasz złożyć wniosek w imieniu innej osoby dorosłej, musisz mieć na to jej zgodę. Poświadczysz to odznaczając odpowiedni punkt na papierowym wniosku. Dodatkowo osoba, w której imieniu składasz wniosek, również musi być uprawniona do posiadania Karty Łodzianina. Niezbędny będzie potwierdzający to dokument. W punktach obsługi zapłacisz za kartę gotówką lub kartą płatniczą.

Rejestracja w Bibliotece Miejskiej

Możesz założyć konto w systemie i złożyć wniosek o Kartę Łodzianina w wybranych bibliotekach: 

Bałuty:

 • Biblioteka Rozgrywka, ul. Powstańców Wielkopolskich 3
 • Filia nr 13, ul. Rojna 39

Radogoszcz:

 • Filia nr 16, ul. Motylowa 13

Śródmieście:

 • Biblioteka Tuvim, ul. Tuwima 46
 • Biblioteka Odyseja, ul. Wschodnia 42

Polesie:

 • Filia nr 26, ul. Kostki Napierskiego 4

Widzew:

 • Filia nr 52, ul. Ketlinga 21
 • Filia nr 57, ul. Bartoka 27

Górna:

 • Biblioteka Inspiracja, ul. Natalii 4
 • Biblioteka Zagadka, ul. Cieszkowskiego 11a

W bibliotekach wnioski można składać jedynie poprzez rejestrację na stronie www.kartalodzianina.pl na udostępnionych tam komputerach. Jeśli będzie taka potrzeba, pracownik biblioteki może pomóc w obsłudze sprzętu. W bibliotekach dokumenty potrzebne do weryfikacji wystarczy okazać obsłudze – nie trzeba wgrywać skanów ani przesyłać fotografii. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz poniżej.

We wszystkich bibliotekach za Kartę Łodzianina zapłacisz gotówką lub kartą płatniczą. Karta będzie od razu gotowa do użytku.

Jeśli otrzymałeś Kartę Łodzianina pocztą, zabierz ją ze sobą – obsługa biblioteki doda ją do Twojego konta.

Niezależnie od tego, czy składasz wniosek w wersji papierowej, czy on-line, do rejestracji każdej osoby dorosłej będzie konieczny indywidualny adres e-mail lub numer telefonu. Na podany adres e-mail lub numer telefonu zostaną przesłane dane potrzebne do logowania do konta na stronie www.kartalodzianina.pl i w aplikacji mobilnej.

Jakie dokumenty upoważniają do korzystania z Karty Łodzianina?

Aby móc korzystać z Karty Łodzianina wystarczy, że przedstawisz jeden z poniższych dokumentów.

Osoby dorosłe okazują:

 • pierwszą stronę rozliczonego w Łodzi PIT 11, PIT 11A, PIT 16A, PIT 19A, PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 lub NIP-7 za rok 2020. W przypadku osób rozliczających się przez Internet wystarczy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru;
 • emeryci i renciści przedstawiają pierwszą stronę rozliczonego w Łodzi PIT 40A lub PIT OP za rok 2020. W przypadku osób rozliczających się przez Internet wystarczy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru;
 • zaświadczenie o byciu zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi, wydane nie później niż 14 dni przed datą złożenia wniosku.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami okazują:

 • aktualną decyzję o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnościami.

Studenci do 26. roku życia okazują:

 • aktualną legitymację studencką (z naklejką ELS) łódzkiej uczelni wyższej lub zaświadczenie o byciu studentem z dziekanatu.

Uczniowie liceów, techników i szkół zawodowych, którzy ukończyli 18. rok życia przed zakończeniem nauki* okazują:

 • aktualną legitymację szkolną lub zaświadczenie ze szkoły potwierdzające status ucznia.

* Nie dotyczy uczniów policealnych szkół dla dorosłych.

Akceptowane są również dokumenty elektroniczne, takie jak mLegitymacja.

Obsługa ma prawo poprosić o okazanie dowodu potwierdzającego tożsamość.

Osoby, które zamieszkały w Łodzi w trakcie roku rozliczeniowego, mogą ubiegać się o wydanie Karty Łodzianina na podstawie formularza ZAP-3, w którym deklarują, że ich miejscem zamieszkania oraz rozliczania podatku od osób fizycznych jest Łódź.

Termin ważności i koszty uruchomienia Karty Łodzianina

Pakiet Mieszkańca jest ważny od daty zakupu do 31 maja następnego roku.

Po upływie terminu ważności, aby móc dalej korzystać z Karty, należy ponownie złożyć wniosek i przedstawić niezbędne dokumenty.

Za aktywację Karty Łodzianina zapłacisz 1 zł.

Jak zacząć korzystać z Karty Łodzianina?

Po pozytywnej weryfikacji wniosku otrzymasz dostęp do aplikacji mobilnej i – jeśli chcesz – własny egzemplarz Karty Łodzianina.

Jeśli nie otrzymałeś plastikowej Karty Łodzianina pocztą, a zdecydowałeś się na złożenie wniosku on-line, po pozytywnej weryfikacji możesz odebrać za darmo plastikową Kartę w jednym z punktów obsługi.

Aplikację mobilną pobierzesz za darmo ze Sklepu Google Play lub AppStore. Dane potrzebne do zalogowania do aplikacji są takie same jak do logowania do konta na stronie www.kartalodzianina.pl.

Zarówno aplikacja w Twoim telefonie, jak i plastikowa Karta, posiadają indywidualny kod kreskowy i kod QR. Kod wystarczy okazać przy kasie przed skorzystaniem z oferty Partnera.

Pamiętaj, aby korzystać ze zniżek, Kartę musisz okazać przy każdej wizycie u Partnera, nie tylko za pierwszym razem.