Akademickie dyskusje z dyStANsem: Social Media - prawda czy sterowana rzeczywistość?

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej akademickiej dyskusji z dyStANsem, podczas której dowiemy się jaki będzie skutek coraz głębszego zanurzania się wirtualnej rzeczywistości. Temat porusza dr Adam Bednarek - językoznawca, opiekun kierunku Filologia Angielska wraz z mgr Marcinem Kwintkiewiczem - wykładowcą na kierunku Dziennikarstwo.

Problematyka poruszana na spotkaniu:

1. Językoznawstwo – nauka o języku. Język jako narzędzie do malowania rzeczywistości (Dwie szkoły – język jako narzędzie poznawcze; język jako narzędzie do osiągania celu). Poznajemy rzeczywistość poprzez pryzmat naszych języków. Dziennikarstwo – wykorzystanie języka w celu opisu rzeczywistości. Społeczna rola dziennikarza.
  2. Internet – Internet statystyczny vs Internet oparty na algorytmach samouczących się (Sztuczne sieci neuronalne – AI). Skąd dziennikarze czerpią wiedzę i dlaczego mamy im ufać? Czy dziennikarze sami nie są sterowani?
  3. Media społecznościowe – czym są? Jaką pełnią rolę? Dlaczego stały się tak popularne? Od kiedy stały się narzędziem do sterowania rzeczywistością? (Twitter, FB, Instagram)
  4. Ludzie w bańkach – Fake news: Trump, Koronawirus, wiara w to co algorytm nam podsunie na ekranie smartfona. Czy mamy jeszcze do czego wracać?
  5. Pandemia zmusza nas do zagłębienia się bardziej w wirtualnych kontaktach. Jaki będzie skutek coraz głębszego zanurzania się w tej wirtualnej/sterowanej rzeczywistości?

Dr Adam Bednarek - językoznawcamanager kierunku Filologia Angielska, aktywny tłumacz, współpracujący z różnymi podmiotami gospodarczymi. Zajmuje się zarówno przekładem pisemnym jak i konsekutywnym, przekładem audiowizualnym, lokalizacją stron internetowych, oraz tłumaczeniami z zakresu języka medycyny oraz lotnictwa. Współpracuje z biznesem w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w szkolnictwie zawodowym z zakresu IT, m.in. Fujitsu SAN Academy. Posiada także doświadczenie w tworzeniu projektów finansowanych ze źródeł europejskich, dotyczących studiów podyplomowych z zakresu komunikacji interkulturowej oraz lokalizacji.

Mgr Marcin Kwintkiewicz - wykładowca na kierunku Dziennikarstwo, uczy studentów budowania marki, komunikacji kryzysowej, PR oraz współczesnych mediów, prywatnie projektuje komunikacje biznesową z naciskiem na ghostwriting i media społecznościowe, reprezentując firmę Kwintesencja. Absolwent filologii klasycznej i marketingu internetowego.  Przez 10 lat był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, przez kolejne 10 odpowiadał za komunikacje z instytucjach publicznych takich jak: UMŁ, ŁSSE i UMWŁ. Szkoli również z wystąpień publicznych i współczesnych form komunikacji.

Zapraszamy do śledzenia naszego kanału na portalu YouTube: Społeczna Akademia Nauk - YouTube i uczestniczenia w pozostałych wydarzeniach i dyskusjach z dyStANsem: Akademickie dyskusje z dyStANsem: Kształcenie zdalne - czy to jest nasza przyszłość?